AIML-0805HC-2R2M-T
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
AIML-0805HC-2R2M-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 2.2 µH 20 % 1.2 A 200 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.94 mm
Length2 mm
Width1.2446 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Height900 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency40 MHz
TypeMultilayer
Current Rating1.2 A
DC Resistance (DCR)200 mΩ
Test Frequency1 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingShielded
Inductance2.2 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current150 mA