
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 900 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 40 MHz |
| Type | Multilayer |
| Current Rating | 1.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 200 mΩ |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 2.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Saturation Current | 150 mA |
Stock: 3755
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.09917 | $0.99170 |
| 50 | $0.08984 | $4.49200 |
| 100 | $0.08139 | $8.13900 |
| 500 | $0.07381 | $36.90500 |
| 1000 | $0.06694 | $66.94000 |
| 3000 | $0.06318 | $189.54000 |
| 5000 | $0.05258 | $262.90000 |
